Draytek Vigor 2766ax
Brand: Draytek
Price: €232,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7051b632-927b-4cf1-b2e1-c9e5ecb3445d
Description
Series: Draytek Vigor
Interfaces: 2x USB 2.0, 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN)
USB Ports: USB-Modem, Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset, Power, WLAN, WPS
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Width: 155 mm
Height: 194 mm
Depth: 50 mm
Transfer Rate: 3,000 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: Wireless Distributed System (WDS), MU-MIMO, Band Steering, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WPS, WEP, WPA, WPA2, WPA3
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Application Filtering, SPI, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering
Routing: Static routing, RIP-1, RIP-2
LAN Protocols: VLAN, Port Trigger, VPN, IGMP V1, IGMP V2, SSL, PPTP, PPPoE, NAT, L2TP, IPSec, QoS, PPPoA, FTP, DHCP, IPv6, IPv4, IGMP, HTTPS, HTTP, DDNS, DMZ
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: SNMP, Telnet, SSH, SNMP V3, SNMP V2c, Web Interface, SNMP V1
Download Speed (max.): 1000 Mbps
Integrated Modem: VDSL Modem
Technology: G.fast
Annex: A, B, C
For: Mesh System
Specifications
| Product Types | VPN-Router, Wireless Router, Mesh Router |
|---|---|
| Series | Draytek Vigor |
| Interfaces | 2x USB 2.0, 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| USB Ports | USB-Modem, Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset, Power, WLAN, WPS |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Width | 155 mm |
| Height | 194 mm |
| Depth | 50 mm |
| Transfer Rate | 3,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | Wireless Distributed System (WDS), MU-MIMO, Band Steering, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WPS, WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Application Filtering, SPI, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering |
| Routing | Static routing, RIP-1, RIP-2 |
| LAN Protocols | VLAN, Port Trigger, VPN, IGMP V1, IGMP V2, SSL, PPTP, PPPoE, NAT, L2TP, IPSec, QoS, PPPoA, FTP, DHCP, IPv6, IPv4, IGMP, HTTPS, HTTP, DDNS, DMZ |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | SNMP, Telnet, SSH, SNMP V3, SNMP V2c, Web Interface, SNMP V1 |
| Download Speed (max.) | 1000 Mbps |
| Integrated Modem | VDSL Modem |
| Technology | G.fast |
| Annex | A, B, C |
| For | Mesh System |
Reviews
Works great, super happy!
Spot on
Delivered when promised... very satisfied
Quality is top tier
10/10 would buy again
cant fault it tbh
Exactly as the description, cheers!
100% would buy again
Absolutely brilliant 👍
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.