devolo Magic 2 WiFi 6 Add-On (8812)
Brand: devolo
Price: €398,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a5541aeb-338c-4d4e-9113-d7b10d112420
Description
Serie: devolo Magic
Funktionalitäten: Quality of Service (QoS), LED-Statusanzeige, WiFi Protected Setup (WPS), Steckdose
Anschlüsse: 2 x RJ45
WLAN-Funktionen: Gastnetzwerk, Mesh, Airtime Fairness, AP Steering, Zeitschaltung, MU-MIMO
WLAN-Standards: a, b, g, n, ac, ax
WLAN-Frequenzbänder: 5 GHz, 2,4 GHz
Übertragungsrate: 2.400 Mbit/s
LAN-Standard: Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
Reichweite: 500 m
WLAN-Geschwindigkeit: 1.750 Mbit/s
Frequenzbereich: 2 - 86 MHz
Adapteranzahl: 1
Filter: Netzfilter (angeschlossene Verbraucher)
Modulation: OFDMA
steuerbar per: Browser, Software, dLAN Cockpit App
physische Tasten: WPS, Reset-Taste
Statusanzeige: LED
WLAN-Verschlüsselungen: WEP, WPA, WPA2, WPA3
Kompatible Betriebssysteme: Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS
Stromverbrauch in Betrieb: 12,4 Watt
Stromverbrauch Standby: 2,5 Watt
Ausgangsleistung der integrierten Steckdose: 16 A
Gewicht: 584 g
Farbe: weiß
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Specifications
| Produkttyp | WLAN Powerline |
|---|---|
| Serie | devolo Magic |
| Funktionalitäten | Quality of Service (QoS), LED-Statusanzeige, WiFi Protected Setup (WPS), Steckdose |
| Anschlüsse | 2 x RJ45 |
| WLAN-Funktionen | Gastnetzwerk, Mesh, Airtime Fairness, AP Steering, Zeitschaltung, MU-MIMO |
| WLAN-Standards | a, b, g, n, ac, ax |
| WLAN-Frequenzbänder | 5 GHz, 2,4 GHz |
| Übertragungsrate | 2.400 Mbit/s |
| LAN-Standard | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| Reichweite | 500 m |
| WLAN-Geschwindigkeit | 1.750 Mbit/s |
| Frequenzbereich | 2 - 86 MHz |
| Adapteranzahl | 1 |
| Filter | Netzfilter (angeschlossene Verbraucher) |
| Modulation | OFDMA |
| steuerbar per | Browser, Software, dLAN Cockpit App |
| physische Tasten | WPS, Reset-Taste |
| Statusanzeige | LED |
| WLAN-Verschlüsselungen | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS |
| Stromverbrauch in Betrieb | 12,4 Watt |
| Stromverbrauch Standby | 2,5 Watt |
| Ausgangsleistung der integrierten Steckdose | 16 A |
| Gewicht | 584 g |
| Farbe | weiß |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Perfect!
Top quality, can't complain
Best purchase I've made in ages
Arrived super quickly and works great 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.