devolo Magic 1 LAN Starter Kit 8302
Brand: devolo
Price: €89,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7164e8ed-7cd4-493c-99ae-8eb2d87e9072
Description
Serie: devolo Magic
Funktionalitäten: Steckdose, schaltbare Steckdose
Anschlüsse: 1 x RJ45
Übertragungsrate: 1.200 Mbit/s
LAN-Standard: Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
Reichweite: 400 m
Adapteranzahl: 2
Modulation: OFDM, QAM 4096, QAM 1024, QAM 256, QAM 64
physische Tasten: Pairing-Taste
Powerline-Verschlüsselung: 128-Bit AES
Stromverbrauch in Betrieb: 2,8 Watt
Stromverbrauch Standby: 0,5 Watt
Ausgangsleistung der integrierten Steckdose: 16 A
Abmessungen (BxHxT): 66 x 130 x 42 mm
Farbe: weiß
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Specifications
| Produkttyp | Powerline Starter Kit |
|---|---|
| Serie | devolo Magic |
| Funktionalitäten | Steckdose, schaltbare Steckdose |
| Anschlüsse | 1 x RJ45 |
| Übertragungsrate | 1.200 Mbit/s |
| LAN-Standard | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| Reichweite | 400 m |
| Adapteranzahl | 2 |
| Modulation | OFDM, QAM 4096, QAM 1024, QAM 256, QAM 64 |
| physische Tasten | Pairing-Taste |
| Powerline-Verschlüsselung | 128-Bit AES |
| Stromverbrauch in Betrieb | 2,8 Watt |
| Stromverbrauch Standby | 0,5 Watt |
| Ausgangsleistung der integrierten Steckdose | 16 A |
| Abmessungen (BxHxT) | 66 x 130 x 42 mm |
| Farbe | weiß |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Fast delivery, excellent item
Does the job
Such good value... impressed
Top quality
One of my best buys ever
Exactly what I was looking for
Really good value for the price
Does exactly what it should
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.