devolo dLAN 1000 duo+ Single
Brand: devolo
Price: €116,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f3c1066e-c0fb-46d4-94bc-efb718d11e23
Description
Serie: devolo dLAN 1000
Funktionalitäten: Steckdose, LED-Statusanzeige
Anschlüsse: 2 x RJ45
Übertragungsrate: 1.000 Mbit/s
LAN-Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
Reichweite: 400 m
Adapteranzahl: 1
Modulation: OFDM, QAM 4096, QAM 1024, QAM 256, QAM 64, QPSK, BPSK, Powerline 2880
steuerbar per: dLAN Cockpit App
physische Tasten: Pairing-Taste
Statusanzeige: LED
LED: System (multicolor)
Protokolle: CSMA/CA
Powerline-Verschlüsselung: 128-Bit AES
Kompatible Betriebssysteme: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Linux, Mac OS X
Stromverbrauch in Betrieb: 3,5 Watt
Stromverbrauch Standby: 1 Watt
Ausgangsleistung der integrierten Steckdose: 16 A
Abmessungen (BxHxT): 65 x 130 x 40 mm
geeignet für: 4k-Videostreaming, Audio-Streaming, HD-Video-Streaming, High Speed Internet, Online-Gaming
Farbe: weiß
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Specifications
| Produkttyp | Homeplug AV2 |
|---|---|
| Serie | devolo dLAN 1000 |
| Funktionalitäten | Steckdose, LED-Statusanzeige |
| Anschlüsse | 2 x RJ45 |
| Übertragungsrate | 1.000 Mbit/s |
| LAN-Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| Reichweite | 400 m |
| Adapteranzahl | 1 |
| Modulation | OFDM, QAM 4096, QAM 1024, QAM 256, QAM 64, QPSK, BPSK, Powerline 2880 |
| steuerbar per | dLAN Cockpit App |
| physische Tasten | Pairing-Taste |
| Statusanzeige | LED |
| LED | System (multicolor) |
| Protokolle | CSMA/CA |
| Powerline-Verschlüsselung | 128-Bit AES |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Linux, Mac OS X |
| Stromverbrauch in Betrieb | 3,5 Watt |
| Stromverbrauch Standby | 1 Watt |
| Ausgangsleistung der integrierten Steckdose | 16 A |
| Abmessungen (BxHxT) | 65 x 130 x 40 mm |
| geeignet für | 4k-Videostreaming, Audio-Streaming, HD-Video-Streaming, High Speed Internet, Online-Gaming |
| Farbe | weiß |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Absolutely worth it
Honestly fantastic
Amazing service and product 👍
Exceeds expectations
Amazing 👌
Can't find any faults
Quality and price are unbeatable
One of my best buys ever
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.