D-Link DMS-108P
Brand: D-Link
Price: €144,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6316b78a-71c9-4e66-970a-74e7a037e198
Description
Switch-Kapazität: 40 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 29,76 Mpps
MAC-Adressen: 4 K
Buffer: 1.024 kb
max. Leistungsaufnahme: 261,02 W
PoE-Gesamtleistung: 230 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -10 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 5 - 90 %
Gewicht: 0,753 kg
Switching-Ports: 8
PoE-Ports: 8
Ethernet-Übertragungstechnik: 2.5-Gigabit Switch
2.5 Gigabit Ethernet Ports: 8 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: unverwaltbar
Layer: 2
Netzwerkstandards: IGMP Snooping, Flow-Control, Quality of Services (QoS), Energy-Efficient Ethernet, Power over Ethernet (PoE), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++)
Besonderheit: Kensington-Lock
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | Desktop Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 40 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 29,76 Mpps |
| MAC-Adressen | 4 K |
| Buffer | 1.024 kb |
| max. Leistungsaufnahme | 261,02 W |
| PoE-Gesamtleistung | 230 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -10 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 5 - 90 % |
| Gewicht | 0,753 kg |
| Switching-Ports | 8 |
| PoE-Ports | 8 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 2.5-Gigabit Switch |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 8 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | unverwaltbar |
| Layer | 2 |
| Netzwerkstandards | IGMP Snooping, Flow-Control, Quality of Services (QoS), Energy-Efficient Ethernet, Power over Ethernet (PoE), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++) |
| Besonderheit | Kensington-Lock |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Wow! Amazing value
Packaged so carefully, arrived perfect
Everything came perfectly packaged
cant fault it tbh
Excellent stuff
Definitely worth the money
Best purchase I've made in ages
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.