AVM FRITZ!Box 5690 Pro GPON International
Brand: AVM
Price: €270,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc307f92-68a2-46d3-9608-19ab84a65062
Description
Series: AVM FRITZ!Box
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1x SFP (WAN), 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-11 (Phone), 1x TAE
USB Ports: USB-Modem, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, Printer Connectivity
Aerial: Internal
Power Supply: Mains
Physical Buttons: WPS, WLAN
Max. Power Consumption: 13.5 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Included in Delivery: Power Supply, Network Cable (1.5m), Installation Instructions
Colours: White, Red
Width: 268 mm
Height: 170 mm
Depth: 75 mm
Transfer Rate: 18,500 Mbps
Wireless LAN Standards: a, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E, be
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: WLAN Guest Network, MIMO
Encryptions: WPA2, WPA3, WPS
LAN Standards: 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Child Lock, Access Control Policies
Filtering: SPI
LAN Protocols: DDNS, SIP, WireGuard, IPv6, IPSec, IPv4, NAT, VPN, UPnP, Wake On LAN (WoL), DLNA
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Telephone Connection: Landline and Internet
Telephony Features: DECT, Answering Machines, DECT Eco, Fax, Fax to Mail, Number Block, Call Forwarding, Internal Calls, Conference Call, Wake-up Call, Baby Call, VIP Calls
Integrated Modem: VDSL Modem, ADSL Modem
Technologies: VDSL2 Supervectoring, ADSL2+
Annex: J
For: Smart Home Management, HD Telephony, Mesh System, IPTV
Server Functions: FRITZ!NAS, Media Server
Specifications
| Product Types | Mesh Router, Wireless Router, DSL Router |
|---|---|
| Series | AVM FRITZ!Box |
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1x SFP (WAN), 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-11 (Phone), 1x TAE |
| USB Ports | USB-Modem, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, Printer Connectivity |
| Aerial | Internal |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | WPS, WLAN |
| Max. Power Consumption | 13.5 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Included in Delivery | Power Supply, Network Cable (1.5m), Installation Instructions |
| Colours | White, Red |
| Width | 268 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 75 mm |
| Transfer Rate | 18,500 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E, be |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | WLAN Guest Network, MIMO |
| Encryptions | WPA2, WPA3, WPS |
| LAN Standards | 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Child Lock, Access Control Policies |
| Filtering | SPI |
| LAN Protocols | DDNS, SIP, WireGuard, IPv6, IPSec, IPv4, NAT, VPN, UPnP, Wake On LAN (WoL), DLNA |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Telephone Connection | Landline and Internet |
| Telephony Features | DECT, Answering Machines, DECT Eco, Fax, Fax to Mail, Number Block, Call Forwarding, Internal Calls, Conference Call, Wake-up Call, Baby Call, VIP Calls |
| Integrated Modem | VDSL Modem, ADSL Modem |
| Technologies | VDSL2 Supervectoring, ADSL2+ |
| Annex | J |
| For | Smart Home Management, HD Telephony, Mesh System, IPTV |
| Server Functions | FRITZ!NAS, Media Server |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Quality is top tier
Absolutely worth it
Really good value for the price
Brilliant!!!
cant fault it tbh
Top quality
Brilliant!!!
Quality and price are unbeatable
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.