ASUSTOR NIMBUSTOR 4 AS5304T Leergehäuse
Brand: ASUSTOR
Price: €495,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cba4940e-b769-45f6-a770-c5f572885398
Description
Serie: ASUSTOR NIMBUSTOR
Speicherkapazität: 0 TB
Zielgruppe: Heimanwender
Anzahl Festplatten (maximal): 4
Speicherkapazität pro Festplatte: 0 TB
Festplattenformfaktoren: 2,5 Zoll, 3,5 Zoll
Laufwerkeinschübe 2.5"/3.5": 4
Raidlevel: 0, 1, 5, 6, 10, Single Disk, JBOD
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 1 x USB 3.0, 1 x HDMI, 2 x RJ-45
Anschlusspositionen: 1 x USB Front, 2 x USB Hinten, 2 x RJ-45 Hinten, 1 x HDMI Hinten
Datenkommunikation: 2.5 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel Celeron J4105
Taktfrequenz: 1.500 MHz
RAM: 4 GB
RAM maximal: 8 GB
RAM Typ: DDR4
RAM-Steckplätze verwendet: 1
RAM-Steckplätze gesamt: 2
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 1
Lüftergröße (mm): 120
Lüfterposition: Rückseite
NAS-Betriebssystem: ASUSTOR ADM 3.4
Dateisysteme interner Laufwerke: EXT4, Btrfs
Dateisysteme externer Laufwerke: FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT, Btrfs
Protokolle: CIFS/SMB, SMB, AFP, NFS, FTP, TFTP, WebDAV, RSYNC, SSH, SFTP, iSCSI, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Gehäusetyp: Tower
Farbe: schwarz
Standfüße: Kunststoff
Abmessungen (HxBxT): 170 x 174 x 230 mm
Gewicht: 2,2 kg
Specifications
| Produkttypen | 4-Bay NAS, NAS-Gehäuse |
|---|---|
| Serie | ASUSTOR NIMBUSTOR |
| Speicherkapazität | 0 TB |
| Zielgruppe | Heimanwender |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 4 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 0 TB |
| Festplattenformfaktoren | 2,5 Zoll, 3,5 Zoll |
| Laufwerkeinschübe 2.5"/3.5" | 4 |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 6, 10, Single Disk, JBOD |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 1 x USB 3.0, 1 x HDMI, 2 x RJ-45 |
| Anschlusspositionen | 1 x USB Front, 2 x USB Hinten, 2 x RJ-45 Hinten, 1 x HDMI Hinten |
| Datenkommunikation | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel Celeron J4105 |
| Taktfrequenz | 1.500 MHz |
| RAM | 4 GB |
| RAM maximal | 8 GB |
| RAM Typ | DDR4 |
| RAM-Steckplätze verwendet | 1 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 2 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 1 |
| Lüftergröße (mm) | 120 |
| Lüfterposition | Rückseite |
| NAS-Betriebssystem | ASUSTOR ADM 3.4 |
| Dateisysteme interner Laufwerke | EXT4, Btrfs |
| Dateisysteme externer Laufwerke | FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT, Btrfs |
| Protokolle | CIFS/SMB, SMB, AFP, NFS, FTP, TFTP, WebDAV, RSYNC, SSH, SFTP, iSCSI, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog |
| Gehäusetyp | Tower |
| Farbe | schwarz |
| Standfüße | Kunststoff |
| Abmessungen (HxBxT) | 170 x 174 x 230 mm |
| Gewicht | 2,2 kg |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Such good value... impressed
Amazing value!
Wow! Amazing value
Exactly as the description, cheers!
No issues whatsoever
Best purchase I've made in ages
Excellent stuff
⭐⭐⭐⭐⭐
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.