ASUS ZenWiFi BT10 3-pack
Brand: ASUS
Price: €699,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d9341486-0840-4798-8199-94f30b1c354d
Description
Series: Asus ZenWiFi
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem
Aerial: Internal
Number of Antennas: 8
Power Supply: Mains
Physical Buttons: WPS, Reset, Power
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Width: 159 mm
Height: 186 mm
Depth: 72 mm
Transfer Rate: 18,000 Mbps
Wireless LAN Standards: be, a, b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, Multi SSID, Beamforming, WLAN Guest Network, 4KQAM
Encryptions: WPA, WPA2, WPA3, WPS
LAN Standards: 10 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Prevent DoS, Firewall, Child Lock, Access Control Policies
Filtering: URL Filtering (Domain), Application Filtering
LAN Protocols: QoS, VPN, WireGuard, VPN Fusion, IPv4, IPv6
IP Address Allocations: Dynamic, DHCP Support, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Integrated Modem: Without
Number of Pieces: 3
For: Mesh System
Internal Memory: 256 MB
RAM: 2,048 MB
Specifications
| Product Types | Wireless Router, Mesh Router |
|---|---|
| Series | Asus ZenWiFi |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem |
| Aerial | Internal |
| Number of Antennas | 8 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | WPS, Reset, Power |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Width | 159 mm |
| Height | 186 mm |
| Depth | 72 mm |
| Transfer Rate | 18,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | be, a, b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, Multi SSID, Beamforming, WLAN Guest Network, 4KQAM |
| Encryptions | WPA, WPA2, WPA3, WPS |
| LAN Standards | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Prevent DoS, Firewall, Child Lock, Access Control Policies |
| Filtering | URL Filtering (Domain), Application Filtering |
| LAN Protocols | QoS, VPN, WireGuard, VPN Fusion, IPv4, IPv6 |
| IP Address Allocations | Dynamic, DHCP Support, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Integrated Modem | Without |
| Number of Pieces | 3 |
| For | Mesh System |
| Internal Memory | 256 MB |
| RAM | 2,048 MB |
Reviews
Fast delivery, product is solid
Better than expected tbh
Exactly what I needed. Very happy with this.
Can't fault anything about this
10/10 would buy again
Amazing service and product 👍
Exceeds expectations
Very happy indeed 👍
Everything came perfectly packaged
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.