ASUS DSL-AC68U
Brand: ASUS
Price: €116,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b4f28182-4ce6-43e4-8161-756baffffed7
Description
Interfaces: 1x RJ-11 (WAN), 1x USB 3.0
USB Ports: Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem
Aerial: External
Number of Antennas: 3
Physical Buttons: Power, WLAN, WPS, Reset
LEDs: Power, WiFi, LAN
Installation: Stand
Included in Delivery: Network Cable, RJ11 Cable, Resource CD, Power Supply, Warranty Card, Quick Start Guide, Splitter
Colour: Black
Weight: 640 g
Width: 220 mm
Height: 83.3 mm
Depth: 160 mm
Transfer Rate: 1,900 Mbps
Wireless LAN Standards: a, ac, b, g, n
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Encryptions: WEP, WPA2, WPA, WPS
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Child Lock
LAN Protocols: IPv6, IPv4, NAT
IP Address Allocations: Dynamic, Static, DHCP Support
Remote Management Protocol: Web Interface
Integrated Modem: VDSL Modem, ADSL Modem
Technologies: VDSL2, ADSL2+, ADSL2, ADSL, VDSL, VDSL2 Vectoring
Annex: A, B, I, J, L, M
For: HD-Video-Streaming, Internet Radio, Video on Demand, Online-Gaming, IPTV
Internal Memory: 0 GB
RAM: 320 MB
Server Functions: Media Server, Print Server, FTP Server, Samba, Download Master, PPTP Server
Specifications
| Product Types | Wireless Router, DSL Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-11 (WAN), 1x USB 3.0 |
| USB Ports | Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 3 |
| Physical Buttons | Power, WLAN, WPS, Reset |
| LEDs | Power, WiFi, LAN |
| Installation | Stand |
| Included in Delivery | Network Cable, RJ11 Cable, Resource CD, Power Supply, Warranty Card, Quick Start Guide, Splitter |
| Colour | Black |
| Weight | 640 g |
| Width | 220 mm |
| Height | 83.3 mm |
| Depth | 160 mm |
| Transfer Rate | 1,900 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, ac, b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Encryptions | WEP, WPA2, WPA, WPS |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Child Lock |
| LAN Protocols | IPv6, IPv4, NAT |
| IP Address Allocations | Dynamic, Static, DHCP Support |
| Remote Management Protocol | Web Interface |
| Integrated Modem | VDSL Modem, ADSL Modem |
| Technologies | VDSL2, ADSL2+, ADSL2, ADSL, VDSL, VDSL2 Vectoring |
| Annex | A, B, I, J, L, M |
| For | HD-Video-Streaming, Internet Radio, Video on Demand, Online-Gaming, IPTV |
| Internal Memory | 0 GB |
| RAM | 320 MB |
| Server Functions | Media Server, Print Server, FTP Server, Samba, Download Master, PPTP Server |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Thanks for getting it here so quick
Very pleased with this
Five stars
Really happy with this
Amazing 👌
Quality and price are unbeatable
Spot on mate, spot on
Perfect!
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.